});

ZAMÓW DO 12.00 - WYŚLEMY DZISIAJ (NIE DOTYCZY WEEKENDÓW I ŚWIĄT).

(+48) 660 598 111      |     od godz. 09.00 - 15.00

Chmura tagów

Wojskowy trening dla początkujących

0
Wojskowy trening dla początkujących

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wojskowy trening dla początkujących

Ćwiczenia wojskowe wiążą się nie tylko z dużą intensywnością, ale również z naciskiem na rozwój różnych partii ciała. Wszystko po to, aby żołnierz był sprawny i posiadał tak zwaną stałą gotowość bojową. Trening żołnierzy opiera się na bieganiu, ćwiczeniach ogólnorozwojowych, siłowych i treningu walki w bliskim kontakcie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są wojskowe sposoby na wzmocnienie kondycji, siły i wytrzymałości.

 

Trening biegowy dla początkujących

W wojsku nikt nie pyta się żołnierzy, czy dadzą radę przebiec określony dystans. Zaprawa poranna prowadzona jest przez doświadczonych podoficerów, którzy stawiają swoim podwładnym poprzeczkę naprawdę wysoko. Jeżeli jakiś żołnierz nie daje rady, motywacją na pewno będą dodatkowe ćwiczenia fizyczne po zaprawie.

 

Takie podejście do poborowych może i jest trochę brutalne, ale jednak skuteczne. Już po pierwszych dwóch tygodniach szkolenia każdy żołnierz jest w stanie przebiec bez problemu dystans około 3 kilometrów.

 

Ty jednak nie musisz do tego tak podchodzić. Jeżeli nigdy nie trenowałeś albo miałeś długą przerwę w ćwiczeniach, to zacznij od spokojnego treningu biegowego. Na początek ustal sobie czas treningu. Niech to będzie 15 minut marszobiegu. Pamiętaj także o 5-minutowej rozgrzewce przed ćwiczeniami.

 

Trening zacznij od marszu. Staraj się iść szybkim tempem. Co jakiś czas przejdź do truchtu. Bieg powinien trwać 20-30 sekund. Następnie minuta marszu i tak na zmianę. Stopniowo zwiększaj czas biegu. Przekonasz się, że po tygodniu dystans, jaki pokonasz w ciągu 15 minut, będzie o wiele dłuższy.

 

Wojskowy trening ogólnorozwojowy

Żołnierze poruszający się w kolumnie marszowej albo biegną, albo śpiewają wojskowe piosenki. Tak to jest przyjęte na szkoleniu podstawowym. Jednak bieganie to nie wszystko. Na zajęciach z wychowania fizycznego bardzo ważną sprawą są ćwiczenia ogólnorozwojowe poprawiające koordynację.

 

Standardem są pajacyki, które pozytywnie wpływają na ruchomość stawów i wzmacniają łydki. Standardowym ćwiczeniem wojskowym jest "padnij - powstań". W środowisku cywilnym są to popularne burpees'y. Niektórzy mają problemy z wykonaniem dziesięciu powtórzeń tego męczącego ćwiczenia.

 

Burpees to sekwencja kilku połączonych ze sobą ćwiczeń:

  • przysiadu,
  • wyrzutu nóg w tył,
  • ugięcia ramion w podporze przodem,
  • wyskoku w górę po powrocie do przysiadu.

Pamiętaj jednak, że nie jesteś w wojsku i trening "padnij - powstań" możesz wykonywać spokojnie i dokładnie.

 

Trening siłowy - podciąganie na drążku

Ważnym wojskowym ćwiczeniem jest podciąganie na drążku, które wzmacnia plecy, klatkę piersiową, barki i mięśnie rąk. Każdy egzamin z wychowania fizycznego obejmuje właśnie to ćwiczenie. Żołnierze wykonują je nachwytem. Dodatkowym utrudnieniem jest zakaz wykonywania dodatkowych ruchów ciałem.

 

Podciąganie na drążku nie jest ćwiczeniem dla początkujących, bo wykonanie nawet jednego powtórzenia wymaga wprawy i pewnej siły. Jeżeli chcesz trenować siłę, kup drążek rozporowy i zamontuj na framudze drzwi. Będziesz mógł codziennie ćwiczyć i wzmacniać siłę. Na początek podstaw pod drążek krzesło i w trakcie podciągania pomagaj sobie nogami.

 

Walka w bliskim kontakcie

Program szkolenia żołnierzy obejmuje również trening walki wręcz. W wojsku uczy się obrony przed szantażem bronią krótką, walki nożem, padów oraz podstawowych ciosów i uderzeń. Samemu ciężko jest trenować sporty walki, bo większość ćwiczeń wymaga obecności partnera.

 

Jednak niektóre elementy można wykonywać samemu. Bieg bokserski albo walka z cieniem nie wymaga partnera. Sam możesz również ćwiczyć wyprowadzanie pojedynczych ciosów, takich jak lewy i prawy prosty, sierpowe i haki. Jeżeli chodzi o kopnięcia, to z najprostszymi, takimi jak front kick i low kick też powinieneś sobie poradzić.

 

Z czasem warto zainwestować w sprzęt do treningu walki wręcz. Jeśli chcesz ćwiczyć sam, kup duży worek bokserski. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla miłośników boksu są piłki refleksowe. Dodatkowe akcesoria, które przydadzą się podczas pracy na sprzęcie to rękawice MMA oraz rękawice bokserskie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl