});

ZAMÓW DO 12.00 - WYŚLEMY DZISIAJ (NIE DOTYCZY WEEKENDÓW I ŚWIĄT).

(+48) 660 598 111      |     od godz. 09.00 - 15.00

Chmura tagów

Trening biegowy, jako nieodłączny element w sportach walki

0
Trening biegowy, jako nieodłączny element w sportach walki

Trening biegowy, jako nieodłączny element w sportach walki

Niektórzy początkujący miłośnicy sportów walki nie doceniają treningu biegowego. Skupiają się głównie na ćwiczeniu w klubie i twierdzą, że bieganie to przestarzała forma ćwiczeń dla fightera. Jeżeli jednak chcesz osiągać sukcesy, warto zacząć biegać. Z tego artykułu dowiesz się jak planować trening biegowy, jak ćwiczyć i na jakich dystansach.

 

Biegi długodystansowe przygotowujące do walki wręcz

Większość sportowców trenujących sporty walki biega na odległość do 15 km. Dystans jest często uzależniony od wagi zawodnika. Osoba kwalifikująca się do wagi lekkiej nie będzie miała problemu z przebiegnięciem 15 km, a dla kogoś o masie przekraczającej 100 kg może być to znaczny wysiłek.

 

Jeżeli zaliczasz się do wagi ciężkiej, powinieneś biegać na odległość około 7 km. Biegi długodystansowe trenują zawodnicy, którzy mają zaplanowane zawody za kilka miesięcy i mają sporo czasu, aby przygotować się wydolnościowo. Dłuższe przebieżki możesz wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej rano zaraz po przebudzeniu.

 

Pamiętaj, aby mierzyć czas każdego treningu biegowego. Za każdym razem jak zaczynasz bieg, włącz stoper. Pozwoli Ci to kontrolować postępy oraz tempo biegu. Są dwa sposoby treningu biegowego. Albo wyznaczasz sobie długość trasy i mierzysz czas, albo określasz czas treningu i sprawdzasz jaki dystans pokonałeś.

 

Na tydzień przed zawodami można wykonywać spokojne relaksacyjne przebieżki. Może to być dystans nawet 5-8 km, ale pamiętaj, aby nie przeciążać mięśni, które muszą być gotowe na zbliżające się starcie.

 

Bieg interwałowy

- tak zwiększysz szybkość i moc

Trening interwałowy nie tylko pomoże Ci zwiększyć szybkość i moc nóg. Interwały wpływają pozytywnie na zwiększenie kondycji. Podczas walki na macie lub w ringu również będziesz musiał czasami przyspieszyć i wykonać swoją ulubioną sekwencję ciosów.

 

Biegi interwałowe możesz wykonywać na standardowej 400-metrowej bieżni. Jeden interwał może mieć długość od 20 do nawet 100 metrów. Wszystko zależy od Twojego przygotowania i kondycji. W początkowej fazie treningu wykonanie 5-7 powtórzeń może być problemem. Jednak nie poddawaj się i spróbuj dojść do 15 mocnych przyspieszeń.

 

Po każdym sprincie przejdź do wolnego truchtu i staraj się wyregulować oddech. Oczywiste jest, że każdy kolejny interwał będzie wolniejszy. Postaraj się jednak dać z siebie wszystko, bo ten trening zaowocuje podczas zawodów.

Podbiegi - zbuduj siłę mięśni nóg

Podbiegi są formą treningu interwałowego. Podczas treningu musisz jak najszybciej wbiec na wzniesienie. Później spokojnie zbiegnij i staraj się na tym etapie odpoczywać. 

 

Intensywność treningu zależy od stopnia pochylenia wzniesienia. Na początek wybierz mniejsze pagórki. Sukcesywnie zwiększaj stopień trudności i podbiegi wykonuj na coraz bardziej strome wzniesienia.

 

Podbiegi pomogą Ci wzmocnić siłę mięśni nóg i dzięki temu poprawisz siłę kopnięcia. W trakcie tego treningu szybkości raczej nie uda się poprawić, dlatego raz w tygodniu zrób klasyczne interwały.

 

Jaką odzież do biegania wybrać?

Bieganie to ten rodzaj aktywności fizycznej, który możesz uprawiać praktycznie cały rok o każdej porze dnia, a nawet nocy. Niektórym nie przeszkadza nawet deszcz, mróz i śnieg. Wystarczą chęci i motywacja do treningu.

 

Jednak bieganie wymaga zakupu odpowiedniej odzieży. Na zimniejsze dni przyda Ci się ciepła bluza z kapturem i spodnie dresowe. Warto zaopatrzyć się również w termoaktywny rashguard. Idealnie dopasowana koszulka doskonale odprowadza ciepło i pozostawia uczucie komfortu podczas całego treningu.

 

Odzież do biegania może być Twoim uniwersalnym sprzętem treningowym, który wykorzystasz również w czasie treningu walki wręcz lub na siłowni.

 

Trening biegowy nie musi być niezbędnym elementem w sportach walki. Jednak dzięki bieganiu poprawisz wydolność, kondycję oraz siłę mięśni nóg. Nie martw się, jeśli z jakichś powodów nie możesz biegać. Kondycję można wypracować również na wiele innych sposobów. Na przykład na worku bokserskim lub na basenie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl