});

ZAMÓW DO 12.00 - WYŚLEMY DZISIAJ (NIE DOTYCZY WEEKENDÓW I ŚWIĄT).

(+48) 660 598 111      |     od godz. 09.00 - 15.00

Chmura tagów

Jak wzmocnić siłę ciosu? Poradnik dla Początkujących

0
Jak wzmocnić siłę ciosu? Poradnik dla Początkujących

Jak wzmocnić siłę ciosu? Poradnik dla Początkujących

Wielu początkujących adeptów sztuk walki chce szybko osiągać sukcesy i w krótkim czasie wypracować sobie siłę uderzenia. Niestety prawda jest taka, że walka wręcz wymaga konsekwentnej i systematycznej pracy nad sobą i nad swoim ciałem. Technika i siła uderzenia przyjdzie z czasem. Jednak nie ma co się martwić, bo gdy zastosujesz się do kilku prostych wskazówek, to w niedługim czasie zobaczysz rezultaty w postaci mocniejszego ciosu.

 

Czy trzeba chodzić na siłownię, żeby mieć mocny cios?

Mocne uderzanie lewego prostego, prawego prostego, haka i sierpa nie zależy jedynie od siły mięśni. Bardzo ważna jest dynamika uderzenia i odpowiednia praca całym ciałem. Musisz pamiętać, że pięść jest jedynie zwieńczeniem uderzenia.

 

Uświadom sobie to na prostym przykładzie. Wbijając gwoździe, nie używasz jedynie części obuchowej młotka. Bardzo ważna jest również długość trzonka i sposób trzymania narzędzia.

 

Czy to znaczy, że mięśnie nie mają znaczenia? Oczywiście, że mają, dlatego równolegle z treningami walki wręcz należy wykonywać ćwiczenia na siłowni. Zanim jednak pójdziesz na siłownię, poproś trenera o plan treningowy na cały tydzień.

 

Czy masa zawodnika ma znaczenie?

Jeżeli jesteś szczupłą osobą, to niestety Twój cios będzie potencjalnie słabszy od kogoś cięższego. Oczywiście lekki i doświadczony zawodnik będzie miał mocniejsze uderzenie niż ten ciężki, który dopiero zaczyna treningi i nie ma jeszcze odpowiedniej techniki.

 

Nie bez przyczyny we wszystkich sportach walki jest podział na kategorie wagowe. Fizyki w tym zakresie się nie oszuka. Einstein już dawno temu udowodnił, że ile masy, tyle energii (E = mc2).

 

Na co zwrócić uwagę podczas uderzania?

Są trzy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Jeżeli te wskazówki wcielisz w życie, to twój lewy i prawy prosty będzie mocniejszy.

 

Przede wszystkim bardzo ważny jest dystans od przeciwnika lub worka bokserskiego. Odpowiednia odległość pozwoli uderzyć Ci z pełną siłą. Końcowy moment uderzenia powinien wyglądać tak, że kąt pomiędzy ramieniem i przedramieniem jest rozwarty. Jeśli będziesz uderzał tak zwaną zgiętą ręką, to efekt będzie mizerny.

 

Druga sprawa to wykorzystanie siły całego ciała. Zanim uderzysz, przyjmij prawidłową pozycję walki. Nogi rozstaw na szerokość barków. Jeżeli jesteś praworęczny, wysuń lewą nogę w przód i ugnij nogi w kolanach. Pięta z tyłu może być nieco uniesiona.

 

Teraz podnieś ręce do gardy. Łokcie trzymaj przy ciele, bo muszą one chronić żebra i wątrobę. Lewa pięść delikatnie z przodu. Pochyl całą sylwetkę oraz głowę.

 

Uderzając lewy prosty, skręć całe ciało, czyli biodra i barki. Podczas uderzenia lewa pięta się unosi. Pamiętaj o ugiętych nogach w kolanach. Uderzając prawy prosty, skręć się w lewo i unieś prawą piętę. Bardzo ważne jest schowanie szczęki za barkiem.

 

Trzecia rzecz, o której należy pamiętać, to praca na nogach. Jeżeli chcesz przekonać się, jak bardzo ważny jest ten element, wykonaj prosty test. Stań na nogach i spróbuj popchnąć partnera, nie odrywając nóg od ziemi. Później zrób to samo z krokiem w przód. Jest różnica? Oczywiście, że tak. I to samo jest z ciosami prostymi. Razem z uderzeniem postaraj się wykonać krok w przód.

 

Mocny cios to nie wszystko

Pamiętaj, że mocny cios to nie wszystko. Wielu początkujących adeptów sztuk walki na początku swojej przygody chciało uderzać jak najmocniej w worek lub tarczę trzymaną przez partnera. Początkujący często jeszcze nie mają niezbędnego sprzętu, który chroni dłonie i nadgarstki, dlatego mocne uderzenia czasami kończą się kontuzją.

 

Uderzanie gołą pięścią jest niebezpieczne. Bardzo łatwo skręcić nadgarstek. Dlatego zawodowcy używają owijek bokserskich, rękawic MMA lub rękawic bokserskich. Taki sprzęt chroni dłonie i nadgarstki przed uszkodzeniem.

 

Czy to znaczy, że nie można uderzać gołą pięścią? Oczywiście, że można, ale zanim zaczniesz ćwiczyć bez ochrony, wzmocnij nadgarstki. Na początek uderzaj lżej i zacznij robić pompki na pięściach. W ten sposób wzmocnisz ręce. Mistrzowie wschodnich sztuk walki mają na tyle twarde kostki i mocne nadgarstki, że potrafią cegły rozbijać gołą pięścią.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl