});

ZAMÓW DO 12.00 - WYŚLEMY DZISIAJ (NIE DOTYCZY WEEKENDÓW I ŚWIĄT).

(+48) 660 598 111      |     od godz. 09.00 - 15.00

Chmura tagów

Jak ćwiczenia pomagają Twojemu zdrowiu psychicznemu?

0
Jak ćwiczenia pomagają Twojemu zdrowiu psychicznemu?

Jak ćwiczenia pomagają Twojemu zdrowiu psychicznemu?

Wszyscy wiedzą, że regularna aktywność fizyczna jest dobra dla organizmu, ale istnieje coraz więcej dowodów na to jak ćwiczenia fizyczne pomagają poprawić zdrowie psychiczne. Badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zmniejszyć depresję, niepokój i stres.

Ćwiczenia poprawiają mózgowe krążenie krwi, co może zmienić syntezę i degradację neuroprzekaźników. Uważa się to za bezpośrednie działanie aktywności fizycznej na zwiększenie szybkości przetwarzania poznawczego.

Oprócz tego bezpośredniego działania aktywność fizyczna może przyczyniać się do zdrowia psychicznego poprzez obniżenie ciśnienia krwi, obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi i hamowanie agregacji płytek krwi.

Wiemy także, że ćwiczenia fizyczne mogą zwiększać mózgowy przepływ krwi, a co za tym idzie poziom tlenu i innych substratów energetycznych, zapewniając w ten sposób poprawę funkcji poznawczych.

Ponadto nie można wykluczyć dobrego samopoczucia wywołanego wysiłkiem fizycznym, co jest powiązane ze wzrostem stężenia serotoniny i endorfin.

Tym samym stosowanie ćwiczeń fizycznych jako alternatywy dla poprawy funkcji poznawczych jest stosunkowo tanią i dostępną metodą, którą można stosować w każdym wieku i w różnych warunkach.

Aktywność fizyczna i redukcja stresu

Regularna aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania różnym chorobom i promowania zdrowia. Istnieje bezpośrednia korelacja między aktywnością fizyczną a relaksem.

Niektórzy ludzie relaksują się angażując się w główne aktywności ruchowe takie jak jazda na rowerze, bieganie lub inne ćwiczenia fizyczne, podczas gdy inni wolą ćwiczenia oddechowe i progresywną relaksację w celu złagodzenia stresu.

Oprócz uwalniania endorfin w mózgu aktywność fizyczna pomaga rozluźnić mięśnie i złagodzić napięcie. Gdy ciało jest mniej napięte umysł zaczyna czuć się lepiej.

Aktywność fizyczna i depresja

Ćwiczenia fizyczne są uznawane za niezbędnego sprzymierzeńca w walce z depresją w łagodnych i umiarkowanych przypadkach. Aktywność fizyczna zapewnia odwrócenie uwagi od stresujących bodźców, a także daje pacjentowi większą kontrolę nad swoim ciałem i życiem. Nie wspominając już o możliwości interakcji społecznych poprzez kontakty towarzyskie z innymi ludźmi.

Istnieją również czynniki biologiczne związane z działaniem endorfiny, substancji wytwarzanej podczas ćwiczeń, która może zmniejszać odczuwanie bólu lub wywoływać stan dobrego samopoczucia. Aktywność fizyczna związana z leczeniem może również sprzyjać poprawie produkcji neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina i noradrenalina.

Najbardziej wskazane ćwiczenia zapobiegające depresji to chodzenie i bieganie. Ponieważ są ćwiczeniami aerobowymi, ułatwiają produkcję neuroprzekaźników w mózgu i promują efekty psychospołeczne, które zmniejszają objawy depresji.

Należy pamiętać, że ćwiczenia będą jeszcze bardziej efektywne, jeśli będą przyjemne, przewidywalne i rytmiczne.

Aktywność fizyczna w profilaktyce ADHD i PTSD.

Oprócz łagodzenia stresu i poprawy objawów depresji, regularne ćwiczenia pomagają również w profilaktyce wtórnej u pacjentów z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz zespołem stresu pourazowego (PTSD).

W przypadku ADHD regularne ćwiczenia są jednym z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie objawów i poprawę poziomu koncentracji, motywacji, pamięci i nastroju.

Natychmiastowy wzrost poziomu dopaminy, noradrenaliny i serotoniny wywołany aktywnością fizyczną wpływa na skupienie i uwagę działając w taki sam sposób jak leki takie jak Ritalin i Adderall.

U pacjentów z zespołem stresu pourazowego ćwiczenia mogą pomóc układowi nerwowemu zareagować na bodziec unieruchomienia, który charakteryzuje to zaburzenie. Odwrócenie uwagi na doznania fizyczne podczas ruchu ciała może stopniowo poprawiać stan psychiczny pacjenta.

Dlatego w przypadku stresu pourazowego najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są te, które obejmują skrzyżowane ruchy kończyn, takie jak chodzenie (zwłaszcza po piasku), bieganie, pływanie, trening siłowy czy taniec. Piesze wycieczki i sporty na świeżym powietrzu są również skuteczne w zmniejszaniu objawów.

Aktywność fizyczna a leczenie uzależnień

Udowodniono także, że aktywność fizyczna może stanowić skuteczne narzędzie w leczeniu uzależnień i zachowań destrukcyjnych. Zapobiega ona takim nałogom jak alkoholizm, uzależnienie od hazardu, zmniejsza łaknienie tytoniu u palaczy, reguluje odczuwanie głodu i sytości, ułatwia kontrolowanie ilości przyjmowanego pokarmu.

 

Tempo dzisiejszego życia powoduje, że niemal każdy z nas codziennie narażony jest na stres. Można z nim żyć, ale prędzej czy później objawi się w postaci bezsenności czy niekontrolowanych wybuchów agresji. Skutecznym sposobem na walkę z negatywnymi skutkami stresu jest wysiłek fizyczny. Gdy tylko zdecydujesz się na jakąkolwiek aktywność fizyczną, możesz czuć się już wygranym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl