});

ZAMÓW DO 12.00 - WYŚLEMY DZISIAJ (NIE DOTYCZY WEEKENDÓW I ŚWIĄT).

(+48) 660 598 111      |     od godz. 09.00 - 15.00

Chmura tagów

Samoobrona a obrona konieczna

0
Samoobrona a obrona konieczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samoobrona a obrona konieczna

Temat samoobrony i walki wręcz jest ciągle popularny. Niestety nie wszyscy instruktorzy sztuk walki mówią o konsekwencjach karnych przekroczenia granic obrony koniecznej. Niektórzy ludzie nawet nie wiedzą, że jest coś takiego jak obrona konieczna. Uważają, że atak przeciwnika można odeprzeć w każdy możliwy sposób i osoba zaatakowana jest chroniona przez prawo.

 

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest obrona konieczna oraz jak uniknąć konsekwencji związanych z domniemanym przekroczeniem granic obrony koniecznej.

 

Co to jest obrona konieczna?

Z definicją obrony koniecznej można szczegółowo się zapoznać w artykule 25 Kodeksu karnego. Według prawa osoba broniąca swojej własności, mienia lub życia nie popełnia przestępstwa.

 

Niestety zapisy kodeksu karnego nie opisują szczegółowo, czym jest obrona konieczna i dlatego wszystkie sprawy związane z jej przekroczeniem indywidualnie rozstrzyga sąd. Warto zwrócić uwagę na to, że jeżeli przekroczysz granice obrony koniecznej, to sąd może Cię uniewinnić lub nawet odstąpić od wymierzenia kary. 

 

Nie zostaniesz ukarany za przekroczenie obrony koniecznej, gdy pobijesz napastnika próbującego wedrzeć się do twojego domu lub mieszkania (chyba że będzie to rażące przekroczenie granic obrony koniecznej). Sąd może odstąpić od wymierzenia kary również wtedy, gdy przekroczysz granicę obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia.

 

Czym jest rażące przekroczenie granic obrony koniecznej? Można się tylko domyślać, bo kodeks karny w żaden sposób nie reguluje tej definicji.

 

Co można zrobić w samoobronie?

W życiu może Cię spotkać wiele stresujących i niebezpiecznych sytuacji. Czasami będziesz musiał się bronić przed napastnikiem próbującym zagrozić Tobie lub Twojej rodzinie.

 

Co w takim razie możesz zrobić w samoobronie, żeby nie przekroczyć granic obrony koniecznej? Przede wszystkim Twoja reakcja musi być adekwatna do niebezpieczeństwa. Nie możesz na przykład bronić się przy użyciu noża, jeżeli napastnik atakuje Cię gołymi pięściami. Jeżeli spowodujesz zagrożenie życia, możesz mieć problemy w sądzie.

 

Obrona przy pomocy pałki teleskopowej nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli już jej używasz, to staraj się nie uderzać napastnika w głowę, bo to również może być potraktowane jako przekroczenie granic obrony koniecznej. Celuj w nogi ręce i korpus.

 

Pamiętaj, że jeżeli skutecznie odeprzesz atak i napastnik zaniecha dalszej agresji, to Ty również musisz odpuścić. Nie możesz dać agresorowi przysłowiowej "nauczki" i go pobić. Takie zachowanie na pewno zostanie potraktowane jako przekroczenie granic obrony koniecznej.

 

Co zrobić, gdy napastnik pozwie Cię do sądu za pobicie?

Czasami zdarza się tak, że napastnik poczuje się, jak ofiara i pozwie Cię do sądu o przekroczenie granic obrony koniecznej. Oczywiście jest to niesprawiedliwe, ale takie jest prawo.

 

Mimo że będziesz czuł się pewnie (bo przecież nic złego nie zrobiłeś i tylko się broniłeś), to dobrze jest zatrudnić adwokata. Zanim jednak dojdzie do sprawy w sądzie, policja będzie chciała Cię przesłuchać. Już na tym etapie powinieneś skorzystać z przysługujących Ci praw.

 

Przede wszystkim możesz odmówić składania wyjaśnień. Warto to zrobić, bo policjant skrupulatnie odnotuje wszystkie Twoje zeznania, które mogą później działać na Twoją niekorzyść. Skonsultuj z adwokatem, co możesz powiedzieć i w jaki sposób.

 

Oczywiście w sądzie mów, że działałeś pod wpływem strachu i wzburzenia. Art. 25 § 3. k.k. mówi o tym, że " Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu."

 

Umiejętności walki wręcz i samoobrony to nie wszystko, co powinieneś znać, aby skutecznie odeprzeć atak przeciwnika. Walka z napastnikiem może toczyć się później w sądzie, dlatego zawczasu warto zapoznać się z kodeksem karnym. W razie napaści będziesz wiedzieć, jak nie przekroczyć granic obrony koniecznej. W przypadku, gdy napastnik postanowi Cię oskarżyć, skutecznie obronisz się w sądzie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl