});

ZAMÓW DO 12.00 - WYŚLEMY DZISIAJ (NIE DOTYCZY WEEKENDÓW I ŚWIĄT).

(+48) 660 598 111      |     od godz. 09.00 - 15.00

Chmura tagów

Kopnięcia z półobrotu - czy warto je stosować w sporcie i samoobronie?

0
Kopnięcia z półobrotu - czy warto je stosować w sporcie i samoobronie?

Kopnięcia z półobrotu - czy warto je stosować w sporcie i samoobronie?

Kopnięcia z półobrotu są nie tylko bardzo widowiskowe, ale również bardzo skuteczne. Jednak doskonałe opanowanie techniki wymaga czasami nawet wielu lat treningów. Samo poznanie techniki kopnięcia nie wystarczy. Pełne opanowanie uderzenia wymaga zaangażowania i wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń.

 

Pewnie nie raz widziałeś walki MMA, w których jeden z zawodników zastosował kopnięcie z półobrotu. Czyste trafienie często kończy się nokautem. Z tego artykułu dowiesz się między innymi tego, czy te techniki są równie skuteczne w samoobronie na ulicy.

 

Spinning back kick - dlaczego to kopnięcie jest tak mocne?

Rozróżniamy dwa podstawowe kopnięcia z półobrotu:

  • spinning back kick,
  • spinning wheel kick.

 

Pierwsze kopnięcie wykonuje się po linii prostej po obrocie ciała. Jego moc pochodzi z największego zespołu mięśni ciała człowieka, czyli z uda. Do wykonania tego kopnięcia zaangażowane są między innymi mięśnie:

  • mięsień czworogłowy uda,
  • mięsień pośladkowy,
  • mięsień przywodziciel.

 

Samo kopnięcie wygląda tak jak kopnięcie konia, czyli po obrocie ciała wystarczy z całej siły wyprowadzić cios w tył. Zawodnicy najczęściej kopią prawą nogą, ale nie dlatego, że ta kończyna jest lepiej wytrenowana. Uderzając prawą nogą łatwiej trafić w słaby punkt przeciwnika, jakim jest wątroba. Jedno czyste kopnięcie może spowodować natychmiastowe wyłączenie zawodnika z walki.

 

Spinning wheel kick - nokautujące kopnięcie w głowę

Drugim kopnięciem z półobrotu jest spinning wheel kick. To kopnięcie wielu osobom sprawia trudność ze względu na rotację ciała. Noga atakująca porusza się po okręgu, uderzając przeciwnika w głowę. Poprawnie wykonana technika może doprowadzić do natychmiastowego nokautu.

 

Spinning wheel kick jest stosowany nie tylko w MMA, ale również w kick boxingu, karate i taekwondo. Szybki obrót ciała nadaję nodze atakującej dużą siłę i rotację. Bezwładna noga przecina oś przeciwnika. Jedynie mocny blok lub zejście z linii ataku może uchronić przed nokautem.

 

Kopnięcia w samoobronie

Większość instruktorów nie poleca używania kopnięć z półobrotu w samoobronie. Nawet doświadczony zawodnik może stracić równowagę na nierównej nawierzchni. Na macie nie ma się czego obawiać, bo nawet jeżeli atakujący popełni błąd i się przewróci, to sędzia przerwie walkę i nie dopuści do faulowania leżącego.

 

Napastnik spotkany na ulicy nie będzie miał skrupułów i nawet jeżeli przewrócisz się podczas ataku, to nie masz co liczyć na litość. W samoobronie lepiej stosować proste techniki, które są skuteczne i w razie błędu nie narażą Cię na przegraną. Kopnięcia polecane w samoobronie to między innymi:

  • kopnięcie frontalne - front kick,
  • kopnięcie w udo - low kick,
  • kopnięcie kolanem,
  • kopnięcie w krocze.

 

Czy walka sportowa uczy praktycznej samoobrony na ulicy?

Jest wiele szkół samoobrony, które uczą jedynie uderzeń w tarczę lub worek. Ponadto uczy się także chwytów i dźwigni. Jednak niektórzy trenerzy pomijają sparingi i walkę między sobą. Wielu uważa, że to błąd, ponieważ kontrolowana walka na macie czy ringu jest stresująca i traktuje się ją jako przedsmak realnej potyczki w sytuacji zagrożenia.

 

Zawodnik, który na co dzień ćwiczy tradycyjne sztuki walki lub MMA i uczestniczy w zawodach, wie, jak wygląda walka. Sparingi w klubie sprawiają, że ciało uodparnia się na uderzenia. Działa również pamięć mięśniowa i zawodnik wie jak zaatakować i jaki będzie efekt uderzenia z pełną siłą w ciało człowieka.

 

Oczywiście w bijatyce na ulicy nie ma ochraniaczy, kasków czy rękawic. Jednak zawodnik, który regularnie walczy na treningach i uczestniczy w zawodach, jest lepiej przygotowany zarówno kondycyjnie, jak i psychicznie do potencjalnej napaści.

 

Najlepsze kluby łączą techniki samoobrony z walką sportową. Jest to najlepszy sposób na przygotowanie się do ewentualnej napaści. Unikaj miejsc, gdzie trener uczy jedynie technik samoobrony w formie z góry założonych układów. Sytuacji na ulicy nie da się przewidzieć, podobnie jak walki sportowej. Wybierz szkołę walki, gdzie regularnie odbywają się sparingi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl