});

ZAMÓW DO 12.00 - WYŚLEMY DZISIAJ (NIE DOTYCZY WEEKENDÓW I ŚWIĄT).

(+48) 660 598 111      |     od godz. 09.00 - 15.00

Chmura tagów

KSW - procedura ważenia oraz rola sekundantów

0
KSW - procedura ważenia oraz rola sekundantów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KSW - procedura ważenia oraz rola sekundantów

Chyba każdy widział choć jedną walkę KSW. Potyczki w klatce zdobywają coraz większą popularność i są tak chętnie oglądane, jak pojedynki gladiatorów w starożytnym Rzymie. Regulamin KSW nie jest jednak prosty. Każdy zawodnik, aby wystartować w odpowiedniej kategorii wagowej, musi przejść restrykcyjne sprawdzenie nie tylko wagi, ale również stroju oraz niezbędnych ochraniaczy. Z tego artykułu dowiesz się przede wszystkim o procedurze ważenia oraz zadaniach sekundantów.

 

Czym jest KSW?

KSW to Konfronatacja Sztuk Walk, czyli organizacja zrzeszająca zawodników MMA i promująca mieszane sztuki walki. Powstała ona w 2004 roku w Warszawie a założyli ją Martin Lewandowski i Maciej Kawulski.

 

Organizacja KSW szybko się rozwijała i miała wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Gale KSW odbywały się między innymi na Arenie Wembley w Wielkiej Brytanii, Dublinie oraz Chorwacji. Rekordowa gala KSW 39 odbyła się w 2017 roku i przyciągnęła na nowy polski stadion PGE Narodowy prawie 58 tysięcy widzów. Spektakularny sukces sprawił, że coraz więcej młodych ludzi chce trenować sztuki walki. Rekord z PGE Narodowego do tej pory nie został pobity.

 

Procedura Ważenia zawodników KSW

Walki MMA rozgrywane są w różnych kategoriach wagowych, dlatego zawodnicy muszą być skrupulatnie zważeni, aby szanse sportowców były wyrównane. Oficjalne ważenie odbywa się między godziną 10.00 a 12.00. Każdy zawodnik ma trzy podejścia w celu zrobienia odpowiedniej wagi. Jeżeli do południa nie uda się zawodnikowi uzyskać odpowiedniej wagi, to ma jeszcze jedną ostatnią szansę do 13.00.

 

Nieosiągnięcie odpowiedniej wagi wiąże się z karami finansowymi:

  • Przekroczenie wagi o 1 kg do godziny 12.00 to -10% wynagrodzenia za walkę. Dodatkowe -20%, jeżeli nie uda się zrobić wagi do 13.00.
  • Przekroczenie wagi od 1 kg do 2 kg do godziny 12.00 to -10% wynagrodzenia za walkę. Dodatkowe -30%, jeżeli nie uda się zrobić wagi do 13.00.
  • Przekroczenie wagi od 2 kg do 4 kg do godziny 12.00 to -10% wynagrodzenia za walkę. Dodatkowe -40%, jeżeli nie uda się zrobić wagi do 13.00.
  • Przekroczenie wagi od 4 kg w górę do godziny 12.00 to -10% wynagrodzenia za walkę. Dodatkowe -50%, jeżeli nie uda się zrobić wagi do 13.00.

 

Jak widzisz, kary finansowe są dotkliwe, dlatego każdy zawodnik stara się pilnować swojej wagi.

 

Wieczorne ważenie nie wiąże się już z limitami dotyczącymi danej kategorii, ale każdy zawodnik musi wejść na wagę, a następnie spotkać się ze swoim przeciwnikiem twarzą w twarz. Po dopełnieniu wszystkich formalności jest czas na wywiady i pytania od mediów.

Zadania i zachowanie sekundantów

Sekundanci wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę podczas walki. Zawodnik może mieć maksymalnie trzech sekundantów. Sportowiec może korzystać z ich wsparcia w czasie walki, jednak nie mogą oni wchodzić na podest ringu. Wstęp do klatki jest możliwy jedynie w przerwie pomiędzy rundami, ale wejść może jedynie dwóch sekundantów (na sam ring jedynie jeden).

 

Głównym zadaniem sekundantów jest udzielanie wskazówek dotyczących przebiegu walki. W czasie przerwy podają zawodnikowi wodę i lód na opuchlizny. Dodatkowo mogą zmienić ochraniacze na szczękę lub podać nowe suspensorium (ochraniacz na krocze).

 

W czasie walki sekundanci przebywają w wyznaczonym miejscu i nie mogą chodzić wokół klatki. Ponadto zakazane jest korzystanie z pomocy osób trzecich, a także łapanie za siatkę czy liny.

 

W czasie trwania przerwy sekundantom nie wolno przechodzić do narożnika przeciwnika, podawać zawodnikowi tabletek czy pastylek a woda może być podawana jedynie w butelkach plastikowych.

 

Sekundanci muszą być opanowani, bo za złamanie zasad grożą surowe kary. Nie są to jedynie kary finansowe. Nieprzestrzeganie regulaminu może skończyć się dyskwalifikacją zawodnika. Sekundanci mogą otrzymać cztery ostrzeżenia:

  1. Pierwsze ostrzeżenie nie wiążę się z żadnymi konsekwencjami.
  2. Za drugim razem gaża zawodnika maleje o 10%.
  3. Trzecie ostrzeżenie to usunięcie sekundanta i odesłanie go do szatni. Dodatkowo z wynagrodzenia zawodnika potrącane jest 20%.
  4. Czwarte ostrzeżenie to już dyskwalifikacja zawodnika.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl