});

ZAMÓW DO 12.00 - WYŚLEMY DZISIAJ (NIE DOTYCZY WEEKENDÓW I ŚWIĄT).

(+48) 660 598 111      |     od godz. 09.00 - 15.00

Chmura tagów

Jak ćwiczyć na worku bokserskim i czy warto go w ogóle kupić?

0
Jak ćwiczyć na worku bokserskim i czy warto go w ogóle kupić?

Jak ćwiczyć na worku bokserskim i czy warto go w ogóle kupić?

Worek bokserski jest niezbędnym sprzętem do treningu sportów walki, dlatego zdecydowanie warto się w niego zaopatrzyć. Każdy pewnie widział, jak zawodnicy ćwiczą uderzenia i kopnięcia na worku. Jednak wbrew pozorom nie jest to takie proste. Aby maksymalizować efekty treningu na worku bokserskim, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad, zwłaszcza gdy nie ćwiczy się pod okiem trenera. Jak w takim razie trenować uderzenia i kopnięcia na worku?

 

O czym trzeba pamiętać, trenując na worku bokserskim?

Worek bokserski stwarza wiele możliwości treningu indywidualnego. Jeżeli trenujesz w klubie sportów walki, to trener na bieżąco podpowie Ci jak ćwiczyć. Jeżeli natomiast postanowiłeś trenować samotnie, to weź pod uwagę poniższe porady.

  1. Nie uderzaj od razu z całej siły! Jeżeli wcześniej nigdy nie trenowałeś na worku, to możesz szybko nabawić się kontuzji. Warto na początku zacząć od lżejszych uderzeń, aby przygotować nadgarstek i dłonie do mocniejszych ciosów.
  2. Stosuj kombinacje uderzeń. Nie ma sensu wyprowadzać pojedynczych uderzeń. Lepiej jest opracować sobie kombinację około czterech ciosów i skupić się na ich dokładnym wykonaniu. Może to być na przykład: lewy prosty, prawy prosty, lewy sierpowy i prawy hak. Bardziej doświadczeni mogą łączyć uderzenia rękami z kopnięciami.
  3. Włącz stoper i zaplanuj trening. Ćwiczenia na worku bokserskim są bardzo wyczerpujące. Jeżeli chcesz, aby przyniosły oczekiwany efekt, to zaplanuj, co chcesz zrobić. Na początku wystarczą trzy rundy po 90 sekund.
  4. Zadbaj o technikę uderzenia. Wielu początkujących adeptów sztuk walki myśli, że siła uderzenia pochodzi przede wszystkim z siły mięśni. Jest to nieprawda, ponieważ w głównej mierze siła uderzenia jest skutkiem pracy skrętu ciała i bioder. Pamiętaj także, aby w końcowej fazie uderzenia kąt między przedramieniem a ramieniem był rozwarty!
  5. Nie stój jak kołek — ugnij nogi. Wielu zawodników zapomina o wyprowadzaniu ciosów na ugiętych nogach. Sztywne kolana sprawiają, że trudniej wykonać balans ciałem i wyprowadzić mocne uderzenie. Ponadto przeciwnik, wykonując niskie kopnięcie, może bardzo łatwo pozbawić Cię równowagi i spowodować uraz kolana.

Pracuj nad dobrymi nawykami, które zaprocentują w walce

Oprócz techniki uderzeń warto popracować również nad dobrymi nawykami. Najważniejsze z nich to:

  1. Trzymaj ręce wysoko i chroń głowę. Po każdym uderzeniu ręka powinna jak najszybciej wrócić do głowy.
  2. Schowaj szczękę poniżej linii barków. Podczas wyprowadzania ciosów należy chronić szczękę za barkiem. Natomiast podczas trzymania gardy barki należy unieść jak najwyżej, aby przeciwnik miał problem z wykonaniem czystego uderzenia.
  3. Pracuj na nogach. Podczas treningu na worku bokserskim warto uczyć się także pracy na nogach i schodzenia z linii ataku. Po uniku dobrze jest wyprowadzić kontratak.

Dobre nawyki zaprocentują w realnej walce i pomogą zyskać przewagę nad przeciwnikiem.

 

Gdzie zamontować worek bokserski?

Niestety nie każdy może pozwolić sobie na przywilej posiadania worka bokserskiego. Aby spokojnie trenować, musisz mieć pomieszczenie o wymiarach co najmniej 3 × 3 metry. Jeżeli mieszkasz w bloku, to nie próbuj ćwiczyć w piwnicy. Hałas kopnięć i uderzeń z łatwością rozchodzi się po betonowych płytach.

 

Worek najlepiej zamontować na działce lub w ustronnym miejscu na prywatnej posesji. Niektórzy ćwiczą także w garażu lub stodole.

Jakie niezbędne akcesoria są potrzebne podczas treningu na worku bokserskim?

Pamiętaj, aby nie uderzać gołymi pięściami. Najlepiej jest zaopatrzyć się w piąstkówki do MMA lub rękawice bokserskie. Na początek wystarczą zwykłe rękawice do MMA, które kosztują w granicach 100 zł. Są one lekkie i dobrze zabezpieczają dłonie. Jeżeli trenujesz boks, to lepiej jest wybrać rękawice bokserskie i przyzwyczajać ręce do większego obciążenia.

 

Warto zaopatrzyć się również w owijki, które dobrze wchłaniają pot oraz zabezpieczają nadgarstek przed urazami.

 

Jeżeli planujesz wykorzystać worek bokserski również do treningu kopnięć, to należałoby zakupić ochraniacze na piszczel i śródstopie. Kopanie w worek gołą stopą może być niekomfortowe i bolesne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl